Dieta foodmap

ZALETY DIETY FOODMAP

Dieta FODMAP jest szczególnie pomocna przy zespole jelita drażliwego oraz innych zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego. Typowymi objawami, przy których może nam się przydać są wzdęcia, nadmierna produkcja gazów, zgaga, refluks oraz problemy z wypróżnianiem (zarówno biegunki jak i zatwardzenia).

ZAMÓW

Zamów swoją dietę!
KONTAKT


Nazwa FODMAP to skrót od Fermentujących Oligo-, Di i Monosacharydów oraz (And) Poliakoholi (alkohole polihydroksylowe) i oznacza on węglowodany i pochodne od nich alkohole, które są kiepsko przyswajane przez jelito cienkie i fermentują w dalszych częściach układu pokarmowego, gdzie są pokarmem dla bakterii powodujących
wzdęcia i nieprawidłową pracę jelit.

Do grupy FODMAP należą między innymi fruktoza, laktoza, fruktany oraz galaktany. Jeśli fruktozie towarzyszy taka sama albo większa ilość glukozy, to jest dobrze tolerowana, dlatego też dozwolone są niektóre owoce i cukier stołowy. Zabronione za to są owoce zawierające więcej fruktozy niż glukozy. Produkty obfitujące w FODMAP przechodzą w postaci niezmienionej do jelita i poprzez swoje działanie osmotyczne powodują nagromadzenie płynów w jego świetle. W ten sposób dochodzi do przyspieszenia motoryki jelit. Po przejściu do jelita grubego podlegają one fermentacji bakteryjnej ze wzmożoną produkcją dwutlenku węgla i wodoru. Dalsze przemiany mogą prowadzić do wytworzenia siarkowodoru i metanu. Procesy te są odpowiedzialne za uczucie dyskomfortu w rejonie jamy brzusznej. Do takich probuktów należą m.in. warzywa i owoce „wzdymające” tj. gruszka, jabłko, śliwka, brokuły kalafior, warzywa strączkowe oraz nabiał pochodzenia krowiego a także zboża takie jak żyto, jęczmień i pszenica.


PRZYKŁADOWE MENU DIETY FOODMAP

  1. Owsianka na mleku ryżowym z kawałkami banana z dodatkiem orzechów włoskich
  2. Krem marchewkowy z prażonym ziarnem sezamu
  3. Komosa ryżowa zapiekana z warzywami i kawałkami indyka
  4. Sałatka owocowa z kiwi, truskawek i pomarańczy w sosie cytrynowym
  5. Pasta z cukinii i zielonej papryki

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Zamów dietę na próbę. Przy zamówieniach powyżej 10 dni oferujemy atrakcyjne rabaty. Chcesz, aby cała rodzina odżywiała się zdrowo? Nie ma problemu, przedstawimy atrakcyjną ofertę.
KONTAKT